Nový server

Autor:
Publikováno:

Vítejte na novém webu iniciativy Coena!
Omlouváme se za případný šok způsobený změnou vzhledu a struktury našeho webu - doufáme, že si na to po kratší době zvyknete a zachováte nám i nadále přízeň.

Ke změně podoby webu jsme byli častečně dotlačeni vnějšími okolnostmi - dosavadní server, stařičká to skládačka z různých součástek z bazaru a "na odpis" začal pomalu dosluhovat, což mnozí zaznamenali v několika jeho výpadcích způsobených tu dožívajícím pevným diskem, tu odumřelou síťovou kartou. Byl proto pořízen počítač nový, především nákladem Jednoty školských informatiků, která je hlavním uživatelem tohoto serveru. Techničtěji orientované zvědavce odkazujeme na stránky o technických záležitostech počítače, ty ostatní alespoň ubezpečujeme, že se jedná o stroj nový, postavený profesionální firmou a mnohonásobně silnější než původní, zkrátka "dělo".

Spolu s novým železem jsme si dovolili přestavět také informační zdroje na něm umístěné. Předně jsme přešli z publikačního systému GeekLog na systém správy obsahu Plone. Nový systém lépe podporuje aktivní spolupráci uživatelů na tvorbě obsahu portálu. Narozdíl od GeekLogu, který byl orientován spíše "nástěnkově - novinovým" směrem je Plone založen na strukturované organizaci dat podle určité hierarchie a jejch indexaci různými metadaty - tzn. opatřováním různými "visačkami", které je možno prohledávat v rejstřících, třídit apod. Smyslem tohoto kroku je podpořit více konstruktivně / spolupracující přístup oproti investigativně publicistickému

Články z původního webu se neztratily, můžete je najít v kategorii Starší články v levém navigačním menu. K dispozici jsou také dosud uveřejněné soubory ke stažení. Uživatelská data nebylo možno převést kvůli velké odlišnosti obou systémů, ale není problém vytvořit si účet znovu (úplně dole na stránkách jsou odkazy "přihlásit se" a "registrace") a ihned začít přispívat k tvorbě obsahu tohoto portálu (v souladu s jeho zaměřením, věci totálně "out" uveřejňovat pochopitelně nebudeme).

Nový server je také postaven důsledně na kódování Unicode, autoři píšící texty v řečtině, hebrejštině a podobných jazycích mohou tedy směle tvořit i zde, pokud je jimi používané kódování těchto jazyků kompatibilní s Unicode (což každě není, např. BibleWorks ne! - bližší informace (anglicky) na stránkách Rodney J. Deckera).

Děkujeme za pochopení a trpělivost a přejeme vám mnoho úspěchů při práci s našimi novými stránkami. Ne vše je ještě úplně dokonalé, ale věříme, že provedené změny budou k lepšímu.

Za iniciativu Coena
M. Grombiřík, správce serveru