Přihlášení
Login

Heslo


Poslední komentáře

Katechetická inspirace pro 5. neděli po Trojici

Publikováno: čtvrtek, 5. červenec 2012 @ 22:00:29

První čtení: Ez 2:1-5 nebo 2S 5:1-5;9-10 Mezizpěv: Ž 123 nebo Ž 48 Druhé čtení: 2K 12:2-10 Evangelium: Mk 6:1-13

Vyšel odtamtud a šel do svého domova; učedníci šli s ním.


Když přišla sobota, počal učit v synagóg. Mnoho lidí ho poslouchalo a v úžasu říkali: "Odkud to ten člověk má? Jaká je to moudrost, jež mu byla dána? A jak mocné činy se dějí jeho rukama!
Což to není ten tesař, syn Mariin a bratr Jakubův, Josefův, Judův a Šimonův? A nejsou jeho sestry tady u nás?" A byl jim kamenem úrazu.


Tu jim Ježíš řekl: "Prorok není beze cti, leda ve své vlasti, u svých příbuzných a ve svém domě."
A nemohl tam učinit žádný mocný čin, jen na několik málo nemocných vložil ruce a uzdravil je.
A podivil se jejich nevěře. Obcházel pak okolní vesnice a učil.


Zavolal svých dvanáct, počal je posílat dva a dva a dával jim moc nad nečistými duchy.
Přikázal jim, aby si nic nebrali na cestu, jen hůl: ani chleba, ani mošnu, ani peníze do opasku;
aby šli jen v sandálech a nebrali si dvoje šaty.


A řekl jim: "Když přijdete někam do domu, tam zůstávejte, dokud z těch míst neodejdete.
A které místo vás nepřijme a kde vás nebudou chtít slyšet, vyjděte odtamtud a setřeste prach svých nohou na svědectví proti nim."
I vyšli a volali k pokání;
vymítali mnoho zlých duchů, potírali olejem mnoho nemocných a uzdravovali je.
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.
Zde uvedené komentáře jsou názory čtenářů, kterým tento web poskytl prostor k vyjádření vlastního pohledu na problematiku. Za obsah těchto příspěvků nenesou provozovatelé serveru žádnou zodpovědnost. Redakce si přesto vyhrazuje právo odstranit příspěvky, které shledá v rozporu s diskusními pravidly, zejména příspěvky vulgární, offtopic bláboly, spam, nevěcné osobní útoky a příspěvky v rozporu se zákony země provozovatele serveru. Rovněž nemůžeme zaručit pravost identity diskutujících.

 Kdo to je? - evangelium (pro starší děti)
5. 7. 2012 @ 22:23 Marta (redaktor)

Celé dnešní evangelium se točí kolem otázky, kdo vlastně Ježíš je, resp. kým je poslán, od koho má svou moudrost, moc uzdravovat atd.

Napište na kartičky krátké charakteristiky, které z textu (resp. z celého evangelia) vyplývají. "Syn Marie", "bratr Josefa, Jakuba, Judy a Šimona", "známe jeho sestry", "moudře mluví", "uzdravuje", "vystupuje s autoritou", "lidé mu věří a jdou za ním" atd.

Kartičky rozdejte mezi děti: Toto lidé věděli o Ježíši, takovou s ním měli zkušenost.

Říkejte dětem něco v tomto smyslu: Představte si, že jste Ježíšův současník (soused ap.), a víte o něm právě to, co máte na kartičce; rozhodněte se, zda to bude plus nebo mínus - to že za někým lidé chodí může znamenat pro jednoho, že je to významný člověk, pro jiného, že je to nějaký podvodník - teď jste se sešli s dalšími lidmi a dohadujete se, kdože to ten Ježíš vlastně je, jestli má smysl mu věřit, co říká ap.

Sehrajte scénku na toto téma.


 spolehnutí - evangelium + epištola
6. 7. 2012 @ 9:22 Marta (redaktor)

V epištole i v závěru evangelia se objevuje motiv spolehnutí na Boha, který sám bude jednat, bude silou toho, kdo na něj ve slabosti a zranitelnosti spoléhá.

Činnost může být pro jakkoliv velké děti, ale potřebujete k ní dospělého - sebe nebo někoho dalšího, pokud děti jsou už větší a vy nejste dostatečně silní a velcí.

Promluvte k dětem asi takto: Víte, co je to spolehnutí? (Nechte děti říkat a vysvětlovat, můžete jim pomoci větou, kterou budou doplňovat: "spolehnutí je když..." "spolehnutí je jako když...")

(Já si spolehnutí vysvětluju jako opuštění své předstay, že jsem schopna a mám možnost si všechno ve svém životě zajistit, uspořádat, udělat - jednak to samozřejmě nedokážu, jen si to myslím, a také beru možnost Bohu i ostatním mi pomoci a zastat se mě, v Božím případě každopádně ještě lépe, než si představuji. Když jsem na svých schopnostech a umění závislá, stanu se snadno pyšnou - jak píše ap.Pavel. Spolehnutí je náročné proto, že nevidíme, co nastane a nemáme to pod svou kontrolou, tu dáváme Bohu.)

S dětmi spolehnutí vyzkoušejte takto - v knížkách o hrách se tomu říká "pád důvěry" - postavte dítě před sebe zády k sobě (nevidíte si do očí), vysvětlete mu, že teď vám bude muset důvěřovat, poproste ho, aby stálo rovně a pevně, a prostě se o vás opřelo dozadu - zpočátku budete stát těsně za ním, pak mu řeknete, že o kousek postoupíte dozadu, ono znovu se zkusí o vás opřít, padnout vám dozadu do náruče, musíte děti předem ujišťovat, že je chytíte, nemusejí se bát (musíte si tím být jisti, jestli si například troufnete silou na těžké dospívající :-)), postupovat o malé kousky můžete tak dlouho, dokud jste si jisti, že dítě chytíte a jemu je to příjemné, je schopno "pádu" dozadu. (Pokud si nejste jisti bezpečností, nenechávejte to dělat děti mezi sebou, ale jen u dospělého, který to zvládne!)

Reflexe: Jaké to bylo, takhle padat dozadu, když nic nevidíte? Dokázali jste se spolehnout? (zohledněte věk dětí)

Návrat k textu: buď příběh apoštola Pavla o jeho ostnu (nemoci - snad epilepsii) nebo o vyslání učedníků, případně obojí. Boží náruč - Bůh je tu, abychom mu důvěřovali v každé životní situaci, i když se nám zdá těžká a nevidíme, jak to dopadne, i když si to nemůžeme nijak "zajistit".


25. říjen 2020
20. neděle po Trojici
Dominica XXI. post Pentecosten
Aktuálně
5. 1. 2019 @ 12:41
9. 11. 2018 @ 16:59
3. 4. 2018 @ 8:46
21. 9. 2017 @ 17:26
21. 4. 2015 @ 15:30
30. 3. 2015 @ 9:25
28. 3. 2014 @ 10:07
31. 1. 2014 @ 10:22
10. 1. 2014 @ 15:18
16. 12. 2013 @ 15:49

<< 2020 >>
<< Říjen >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Nadcházející události